ˆ

Tłumacz języka migowego

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2012-07-03 13:24:20 przez Administrator Systemu

Akapit nr - brak tytułu

Obsługa osób niepełnosprawnych mających trudności w komunikowaniu się
 
Od 1 kwietnia 2012 r. obowiązuje ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Na mocy tej ustawy osoba mająca trwale lub okresowe trudności w komunikowaniu się (zwanej dalej osobą uprawnioną), podczas załatwiania swoich spraw w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, ma prawo do:
  • skorzystania z usług tłumacza języka migowego,
  • załatwienia sprawy przy pomocy osoby przybranej,
  • kontaktu z urzędem za pośrednictwem narzędzi współczesnej komunikacji.
Osoby uprawnione, chcąc załatwić sprawę w Urzędzie z pomocą tłumacza polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM), sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN) prosimy o:
  • złożenie pisemnego wniosku lub
  • kontakt telefoniczny (poprzez inną osobę) pod telefonem 68 45 65 500.
Pisemny wniosek można dostarczyć na jeden z wybranych sposobów:
  • pocztą tradycyjną na adres:
    Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
    Departament Organizacyjno-Prawny
    ul. Podgórna 7
    65-057 Zielona Góra
  • osobiście w sekretariacie Departamentu Organizacyjno-Prawnego (pokój nr 17) w godzinach pracy Urzędu (pon. 8.00 -16.00, wt. – pt. 7.30 – 15.30),
  • mailem na adres ,
  • faksem na numer 68 325 36 12.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, osoby uprawnione powinny zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na 3 dni robocze przed terminem wizyty w Urzędzie (z wyjątkiem sytuacji nagłych) wraz ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się. W siedzibie głównej Urzędu przy ul. Podgórnej 7 osoby uprawnione mogą skorzystać z pomocy pracownika Urzędu posługującego się SJM.
 
Korzystanie z pomocy tłumacza w Urzędzie jest bezpłatne.
 
Po dokonaniu zgłoszenia Urząd zapewni obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
 
W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej wizyta w Urzędzie nie musi być wcześniej uzgadniana. Z pomocy osoby przybranej nie można skorzystać w przypadku załatwiania spraw wskazanych w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.
 
W Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Zielonej Górze oraz w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp. dostępne są pętle indukcyjne umożliwiające kontakt z osobami słabosłyszącymi.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony