ˆ

Programy wojewódzkie w zakresie realizacji zadań publicznych

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Rolnictwo i rozwój wsi

Informacja ogłoszona dnia 2012-04-05 23:29:38 przez Zasilenie Danymi

Informacja dodana do BIP w ramach etapu Zasilenie Danymi projektu Lubuski e-Urząd

1.Rolnitwo i Rozwó Wsi
 
"Program udrożnienia wód płynących dla celów rybactwa w województwie lubuskim na lata 2005 – 2020"

"Program udrożnienia wód płynących dla celów rybactwa w województwie lubuskim na lata 2005-2020" będzie jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego dla celu - "Efektywne wykorzystanie zasobów środowiska naturalnego i kulturowego".
 
Stwarza on racjonalne podstawy do prowadzenia działalności inwestycyjnej na wodach w sposób uwzględniający interesy rybactwa i środowiska. Beneficjentami programu będzie środowisko i gospodarka.
 
Efekt środowiskowy to wzbogacenie różnorodności biologicznej fauny i flory wód, a gospodarczy – zwiększenie poziomu produkcji rybackiej z wód otwartych, w tym kilku najwartościowszych, poszukiwanych na rynku gatunków ryb.Realizatorami programu będą właściciele urządzeń piętrzących i użytkownicy obwodów rybackich, w tym Polski Związek Wędkarski. Zarząd Województwa Lubuskiego – administrator większości cieków objętych programem będzie miał racjonalne podstawy do:
 
1.występowania o środki finansowe na realizację przedsięwzięć określonych w programie z działania "Ochrona i rozwój zasobów wodnych" Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004 - 2006",
 
2.projektowania -w skorelowaniu z programem - przedsięwzięć inwestycyjnych na wodach aplikujących o środki finansowe z działań: Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006", Programu dla Odry 2006.
 
3.uwzględnienia zaplanowanych priorytetów i działań w opracowywanym "Programie małej retencji dla województwa lubuskiego" oraz odpowiednich programach operacyjnych Narodowego Programu Rozwoju na lata 2007-2013.
Należy podkreślić, że realizacja programu przyczyni się bezpośrednio do wygenerowania nowych miejsc pracy.

II. Produkt regionalny i tradycyjny
 
Procedura umieszczenia produktu na Liście Produktów Tradycyjnych:
Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. z 2000 r. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.). W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 68) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał Rozporządzenie z dnia 22 marca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych.
 
Tekst Rozporządzenia, wzór wniosku, przewodnik „Lista Produktów Tradycyjnych” oraz wiele innych przydatnych informacji dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl w Linku „Produkty Regionalne i Tradycyjne”.

W myśl ww. ustawy, z wnioskiem o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych należy wystąpić do Marszałka Województwa. W Województwie Lubuskim przyjmowaniem wniosków będzie zajmował się Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, mieszczący się w siedzibie Starostwa Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 5 (pokoje nr 215 i 217 – II piętro). Telefony kontaktowe 068/45 65 530, 45 65 470.

Na Listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji od co najmniej 25 lat.Utworzenie Listy Produktów Tradycyjnych ma na celu pogłębienie wiedzy konsumentów na temat tradycyjnej żywności i polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie zainteresowania tego typu produktami, co może przyczynić się zarazem do wzrostu dochodów wytwórców tradycyjnego jadła.

1.Na Listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze, napoje spirytusowe, które zostały podzielone na 10 kategorii:
- sery i inne produkty mleczne,
- mięso świeże oraz produkty mięsne,
- produkty rybołówstwa, w tym ryby,
- orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie),
- wyroby piekarnicze i cukiernicze,
- oleje i tłuszcze (masło, margaryna itp.),
- miody,
- gotowe dania i potrawy,
- napoje (alkoholowe i bezalkoholowe),
- inne produkty.
 
2.We wniosku o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych należy:
- podać nazwę i rodzaj produktu,
- sporządzić charakterystykę produktu,
- wymienić surowce wykorzystane do produkcji,
- opisać metodę produkcji,
- przedstawić wiarygodne informacje dotyczące tradycji, pochodzenia oraz historii produktu, które pozwolą ocenić, czy jest on wytwarzany od co najmniej 25 lat.

3.Z wnioskiem o wpis mogą wystąpić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

4.Wniosek składa się w formie papierowej i elektronicznej.
 
5.Wniosek sprawdzany jest zarówno pod kątem formalnym jak i merytorycznym. Departament zobowiązany jest również do zasięgnięcia opinii izby gospodarczej zrzeszającej producentów produktów tradycyjnych.
 
6.Pozytywnie ocenione wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

7.Minister wpisuje produkt na Listę Produktów Tradycyjnych, która publikowana jest na stronie internetowej MRiRW (www.minrol.gov.pl) oraz w dzienniku urzędowym ministra właściwego ds. rynków rolnych.

Rejestr Grup Producentów Rolnych

Opis Rejestr grup prowadzony jest przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę grupy, zgodnie z art. 9 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.)
 
Rejestr zawiera:
1) nazwę i siedzibę grupy,
2) datę wydania decyzji administracyjnej, w której organ właściwy ze względu na siedzibę grupy stwierdza spełnienie przez grupę warunków ustawowych (określonych w art. 3 przedmiotowej ustawy oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 6) i  dokonuje wpisu do rejestru grup,
3) nazwę produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa otrzymała decyzję,
4) dane osób upoważnionych do reprezentowania grupy zgodnie z jej aktem założycielskim
 
Osoba/osoby prowadzące Marlena Molenda
Departament Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi, tel. (+68) 456-52-18
Sposób udostępniania danych Rejestr jest jawny
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mikołaj Radziński
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-04-05
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Mikołaj Radziński
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-04-05 22:50:41
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-04-05 23:29:38
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2015-01-08 11:37:25
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2546 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony