ˆ

Informacje Bieżące

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Wydobycie miedzi w województwie lubuskim tematem III posiedzenia plenarnego WRDS

Informacja ogłoszona dnia 2018-01-10 12:23:31 przez Radosław Pająk

Akapit nr 1 - brak tytułu

W dniu 29 czerwca 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbyło się III posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim. Wyjątkowym gościem był Pan Piotr Duda – Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego/Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
 
Merytorycznym tematem spotkania była inwestycja związana z wydobyciem miedzi w naszym województwie oraz ustalenie dalszych działań w tym zakresie. Dlatego też do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wyjątkowi goście, którzy zaszczycili nas swoja obecnością tj.: Pan Mateusz Morawiecki – Wicepremier i Minister Rozwoju, Pani Elżbieta Rafalska  - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pan Jerzy Materna – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pan Marcin Mazurowski – Z-ca Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych z Ministerstwa Środowiska, Pan prof. dr hab. Stanisław Speczik – Dyrektor Generalny Miedzi Copper Corporation oraz Pan Krzysztof Tkaczuk – Dyrektor Naczelny ds. Produkcji Hutniczo-Górniczej KGHM Polska Miedź S.A. W posiedzeniu plenarnym wzięło udział 24 członków WRDS, w tym Pani Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Pan Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski.
 
Obradom przysłuchiwali się również: Pani Katarzyna Osos – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  Pan Jacek Kurzępa – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pan Czesław Fiedorowicz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
 
Spotkanie otworzył i prowadził Pan Maciej Jankowski – Przewodniczący WRDS.
 
Jako pierwszy głos zabrał Pan Piotr Duda i omówił główne zadania Rady Dialogu Społecznego, osiągnięte już sukcesy w dialogu oraz przedstawił dalsze kwestie, które wymagają uzgodnień i rozmów na szczeblu krajowym. Wspomniał również o dyskusji jaka się toczy w kwestii finansowania WRDS-ów przez marszałków województw oraz o problemach w niektórych województwach z tym związanych.
 
Pani Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego zabierając głos zakomunikowała, że w naszym województwie WRDS działa sprawnie, jednakże WRDS jest zadaniem rządowym zleconym administracji samorządowej na które, muszą być przekazywane środki z budżetu państwa w odpowiedniej wysokości, a algorytm podziału na poszczególne województwa powinien być jasny i przejrzysty.
 
Następnie głos zabrał Pan Mateusz Morawiecki – Wicepremier, Minister Rozwoju stwierdził, że rada dialogu ma do rozstrzygnięcia trudne zagadnienia, które wymagają konsultacji. Najważniejsze dla długofalowego rozwoju jest to, aby szukać przewag konkurencyjnych w poszczególnych regionach, takich jak Ziemia Lubuska, która stanowi wrota na zachód, dzięki swemu dogodnemu położeniu geograficznemu.  Ale niewątpliwie musi szukać nowych dróg rozwoju gospodarczego względem swego potencjału, który wg niego nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Widzi wiele takich obszarów do wykorzystania, ale bardziej niż spektakularne otwarcia, ważniejsze jest uporządkowanie pewnych procesów. Bardziej zależy mu na wielu mniejszych sukcesach, niż na jednym wielkim, spektakularnym.
 
Nawiązując do głównego tematu posiedzenia, Pani Marszałek powiedziała, że Lubuskie to region posiadający złoża surowców naturalnych o strategicznym znaczeniu dla kraju. Złoża surowców energetycznych stanowią poważne zaplecze dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Stawiając na rozwój osiągamy dobre wyniki -  od 2010 r. stale rośnie u nas PKB, podobnie jak wpływy z PIT i CIT, mamy przewagę eksportu nad importem. Te wskaźniki ekonomiczne to zasługa wszystkich pracujących na rzecz rozwoju regionu. Mamy bogactwa, mamy potencjał i chcielibyśmy z tego potencjału korzystać. Żywiła również nadzieję, że uda się przekonać Pana Wicepremiera i Ministrów do podejmowania skutecznych decyzji dla województwa lubuskiego.
 
Wicepremier Morawiecki wymienił zagłębie węgla brunatnego w gminach Gubin i Brody jako szansę rozwojową, mówił o partnerstwie publiczno-prywatnym, które stwarza możliwości uruchomiania wielu procesów gospodarczych w odsłonie instytucjonalnej. Powiedział, że dla niego w rozwoju gospodarczym najważniejsze są inwestycje, bo w ślad za inwestycjami pojawiają się innowacje. Dlatego też przy współpracy z Panią Elżbietą Rafalską – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przygotowany pakiet uproszczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejny element, to wykorzystanie środków unijnych, które w 60 procentach rozdysponowane są w urzędach marszałkowskich i w regionalnych programach operacyjnych. Będą podjęte starania o przesunięcie części środków na takie zadania w województwie lubuskim, jak np. dokończenie trasy S3, gdyż jest to bardzo ważna inwestycja. Ma ona znaczenie jako arteria „południkowa” wyprowadzająca tranzyt ze Szczecina na południe.
 
Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że procesy gospodarcze są czasochłonne i nie da się ich zmienić w ciągu miesiąca, ale przy utrzymaniu stabilności makroekonomicznej na jak najwyższym poziomie, należy pchnąć rozwój gospodarczy na szybsze tory poprzez wykorzystanie innowacyjności naszych przedsiębiorców z mniejszą zależnością od zagranicy.
 
Pan Janusz Jasiński - Przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej zabierając głos mówił o  wnioskach koncesyjnych dotyczących wydobycia złóż miedzi w województwie lubuskim, złożonych przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz firmę Miedzi Copper Corporation wyraźnie podkreślając, że potencjał na którym leżymy jest obowiązkowo do wykorzystania. Swoje stanowisko przedstawili także: Pan prof. dr hab. Stanisław Speczik – Dyrektor Generalny Miedzi Copper Corporation oraz Pan Krzysztof Tkaczuk – Dyrektor Naczelny ds. Produkcji Hutniczo-Górniczej KGHM Polska Miedź S.A. Obaj Panowie w swych wypowiedziach pokazali optymistyczne podejście do sprawy i chęć szybkiego rozwiązania problemu.
 
Pani Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, potwierdziła, że w regionie lubuskim mamy zdiagnozowany potencjał w zakresie kopalin, mamy 25 proc. zasobów węgla brunatnego, 15 proc. złóż węglowodorów i 75 proc. krajowych złóż ropy naftowej. Natomiast jeśli chodzi o złoża miedzi to cztery firmy, nie tylko kanadyjska ale także amerykańska, inwentaryzują te zasoby, prowadzą dokumentację. Marszałek podkreśliła, że w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz w naszej Strategii Rozwoju Energetyki, a także w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego chronimy te złoża. Chcemy, żeby te złoża były podstawą rozwoju regionu. Ale samorząd województwa nie wybiera firmy do eksploatacji, nie wskazuje kto ma je wydobywać. Porozumieliśmy się ze wszystkimi środowiskami. Samorządy, pracodawcy i wszystkie instytucje są zgodne, że należy rozwijać region w sposób zrównoważony. Ale ten potencjał powinien skutkować rozwojem gospodarczym. Dlatego oczekujemy na przyznanie koncesji przez Ministra Środowiska. Pani Marszałek przypomniała, że Sejmik Województwa Lubuskiego już trzykrotnie opowiadał się za jak najszybszym uruchomieniem eksploatacji złóż miedzi i srebra w województwie lubuskim, podejmując stanowiska w dniach: 20 października 2014 r., 9 lutego 2015 r. oraz 20 czerwca 2016 r. dlatego tez, wręczyła Panu Morawieckiemu Wicepremierowi wszystkie stanowiska, prosząc o pozytywne decyzje dla regionu lubuskiego.
Następnie wystąpił Pan Maciej Mazurowski – Z-ca Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych z Ministerstwa Środowiska i poinformował o powołaniu Głównego Geologa Kraju do pełnienia funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. Zakomunikował, że prace trwają i zmierzają w dobrym kierunku, ponieważ umożliwią przedsiębiorcom w bardzo szybki sposób uzyskać i rozpocząć koncesję, jak również ułatwić proces przetargowy i eksploatacyjny.
 
Po zakończonych wypowiedziach i dyskusji Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w województwie lubuskim przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie wspierania działania na rzecz eksploatacji złóż miedzi w województwie lubuskim, które Pan Maciej Jankowski Przewodniczący WRDS wręczył Panu Mateuszowi Morawieckiemu Wicepremierowi oraz Panu Maciejowi Mazurowskiemu jako reprezentantowi Ministerstwa Środowiska. Podjęte stanowisko zostanie również przekazane Lubuskiemu Zespołowi Parlamentarnemu, Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Galeria zdjęć: III Posiedzenie WRDS

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Patrycja Górniak
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-07-04
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Patrycja Górniak
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2018-01-09 12:37:38
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2018-01-10 12:23:31
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2018-01-10 12:23:31
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
381 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony