ˆ

Studium Integracji - współpraca transgraniczna

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

4.1. DP-PLIS

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2012-06-12 15:18:26 przez Administrator Systemu

Akapit nr - brak tytułu

W 1991  zapoczątkowano współpracę polsko – niemiecką w zakresie planowania przestrzennego, której rezultatem jest opracowany atlas polsko – brandenburskiego pogranicza. Opracowanie obejmuje wschodnią część kraju związkowego Brandenburgii oraz trzy ówczesne nadgraniczne województwa po stronie polskiej: województwo szczecińskie, gorzowskie i zielonogórskie.
 
Atlas ten miał na celu traktowanie wspólnego obszaru granicznego w sposób jednolity. Opracowanie zostało skierowane  nie tylko do przedstawicieli różnych instytucji planowania przestrzennego, ochrony środowiska i przyrody, lecz także do architektów i planistów, którzy na co dzień zajmują się gospodarką przestrzenną.
 
Uchwałą Nr 218/1945/2002 z dnia 23 lipca 2002 roku Zarząd Województwa Lubuskiego   wyraził wolę udziału Województwa Lubuskiego w projekcie "Polsko – niemiecki system informacji przestrzennej" (RisDePol).
 
W ramach współpracy ze Wspólnym Departamentem Planowania Krajowego Krajów Berlin i Brandenburgia utworzono grupę roboczą, która rozpoczęła prace nad  systemem.Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. na polsko-niemieckiej granicy zachodzą jeszcze bardziej zróżnicowane i mające konsekwencje dla przestrzeni powiązania ponad tą granicą.
 
 
« powrót do poprzedniej strony