ˆ

Programy Polityki Społecznej

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Program Kształcenia i Szkolenia Zawodowego Kadr Pomocy Społecznej na lata 2006-2013

Informacja ogłoszona dnia 2012-04-04 15:43:05 przez Zasilenie Danymi, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

"Program Kształcenia i Szkolenia Zawodowego Kadr Pomocy Społecznej w Województwie Lubuskim na lata 2006-2013" został przyjęty przez Sejmik Województwa Lubuskiego w dniu 22 maja 2006 r.
 
Program kształcenia i szkolenia zawodowego kadr pomocy społecznej w województwie lubuskim na lata 2006-2013 ma na celu stworzenie efektywnego systemu wsparcia dla kadry jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Od poziomu ich wiedzy i umiejętności zależy bowiem jakość i skuteczność świadczonych usług.
 
Jednym z zadań ustawowych samorządu województwa, wynikających z ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) jest organizowanie kształcenia, w tym prowadzenia publicznych szkół społecznych oraz szkolenia zawodowego kadr pomocy społecznej.
 
Niniejszy Program odnosi się do organizowania kształcenia w zakresie uzyskiwania stopni specjalizacji zawodowych pracowników pomocy społecznej oraz szkolenia zawodowego, czyli uzupełniania fachowych umiejętności niezbędnych na ich obecnym i przyszłym stanowisku.
 
Przesłanką do opracowania Programu są wnioski wynikające ze Strategii Polityki Społecznej Województwa Lubuskiego na lata 2005-2013, przyjętej uchwałą nr XXIX/212/2005 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 25 kwietnia 2005 roku. Realizacja celu głównego „Strategii…” „Doskonalenie systemu wsparcia społecznego” - nakłada na samorząd województwa obowiązek doskonalenia zawodowego służb społecznych poprzez realizację Wojewódzkiego Programu o dalekim horyzoncie czasowym. Siedmioletni okres przeszkalania kadr pozwoli na kompleksowe dostosowanie ich umiejętności do realizacji celów, które powinny zostać osiągnięte w wyniku kreowania regionalnej polityki społecznej. Przewidywane szkolenie kadr pomocy społecznej odbywać się będzie w 4 obszarach tematycznych wynikających ze „Strategii …” tj.:

1.Wyrównywanie szans rozwojowych dzieci i młodzieży – w ramach tego obszaru szkolenia dotyczyć będą pracy socjalnej z rodziną i dzieckiem oraz wdrażania nowych rozwiązań w zakresie wyrównywania szans rozwojowych dzieci i młodzieży.
 
2.Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób i rodzin oraz ich integracja ze społeczeństwem - w ramach tego obszaru szkolenia dotyczyć będą pracy socjalnej z rodzinami i osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz wykluczonymi oraz oddziaływania na grupy społeczne i środowiska zagrożone wykluczeniem społecznym bądź wykluczone.
 
3.Doskonalenie systemu wsparcia społecznego - w ramach tego obszaru działania szkolenia dotyczyć będą zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sytemu instytucjonalnego kształcenia kadr, doskonalenia umiejętności społecznych kadry ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska wypalenia zawodowego, prowadzenia pracy socjalnej w ramach usług opiekuńczych, tworzenia lokalnych systemów pomocy społecznej.

4.Wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - w tym obszarze działania koncentrować się będą na kształtowaniu postaw pracowników socjalnych pod kątem przestrzegania praw człowieka i tolerancji oraz wykształcania umiejętności pozyskiwania partnerów do realizacji zadań.
 
W części I Programu przedstawiono stan kadry pomocy społecznej w województwie lubuskim uwzględniający: kwalifikacje kadr pomocy społecznej w świetle uregulowań prawnych; kształcenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, stan kadry zatrudnionej w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie; wykształcenie tej kadry, jej aspiracje zawodowe a także doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej prowadzone przez Samorząd Województwa Lubuskiego w latach 1999-2005.
 
Do opracowania tej części Programu wykorzystano: Bilans potrzeb województwa lubuskiego w zakresie pomocy społecznej na 2006r. opracowany przez Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego; sprawozdanie MPiPS-03 za okres od I-XII 2005r. – z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.; opracowania własne, dotyczące szkoleń zrealizowanych w latach 1999-2005 przez Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz informacje nadesłane przez uczelnie wyższe i szkoły, kształcące kadrę pomocy społecznej na terenie województwa.
 
Część II zawiera cele i zadania Programu, miejsce realizacji, adresatów, koordynatora, partnerów, sposób finansowania i procedury realizacji, a także metody szkolenia oraz wskaźniki ewaluacji Programu.
Natomiast w części III określono cele strategiczne Programu wraz z syntetycznym opisem zadań, przedsięwzięć, partnerów oraz efektów realizacji założonych celów.
 
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Mikołaj Radziński
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-04-04
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Mikołaj Radziński
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-04-04 13:45:33
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-04-04 15:43:05
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2014-05-06 15:23:15
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1742 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony