ˆ

Kompetencje i Zadania

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2017-09-11 12:20:14 przez Katarzyna Halasz

Akapit nr - brak tytułu

20 marca 2015 roku Sejm przyjął ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 693 z późn. zm.). Ustawa miała uhonorować osoby, które poświęcały swoje życie w imię odzyskania suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny. Jednym z postanowień ustawy było powołanie wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
Zarząd Województwa Lubuskiego na posiedzeniu w dniu 29 marca 2016 r. powołał Lubuską Radę Konsultacyjną do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. 27 kwietnia 2016 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady, na którym członkowie wybrali na Przewodniczącego Pana Andrzeja Józefa Perlaka.
Do zadań Rady należało m.in. opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków stron o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Jak również świadczenie pomocy w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, a także wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne.
W związku z wejściem w życie 31 sierpnia br. ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017, poz. 1386) dotychczasowe wojewódzkie rady konsultacyjne uległy rozwiązaniu. Według nowych przepisów zadanie związane z obsługą techniczno-administracyjną Rady będzie realizowane przez Wojewodów.
Ostatnie posiedzenie Lubuskiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych odbyło się 29 sierpnia 2017 r.  W posiedzeniu uczestniczyła Pani Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego, która podziękowała członkom Rady za ich pracę i zaangażowanie, podkreślając przy tym rolę dialogu i współpracy. W odpowiedzi, Pan Przewodniczący Andrzej Józef Perlak podziękował Pani Marszałek za stworzenie warunków działalności, za życzliwość i zaangażowanie.
 
 
« powrót do poprzedniej strony