ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Informacje Bieżące

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Wystąpienie Pana Romana Stanisława Rutkowskiego na XX Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2017-12-21 09:56:12 przez Katarzyna Halasz

Akapit nr - brak tytułu

16 maja 2016 r. w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze odbyła się XX sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. W imieniu Lubuskiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych wystąpił Pan Roman Stanisław Rutkowski.
 
Pan Roman Stanisław Rutkowski poinformował Radnych Województwa Lubuskiego, że Uchwałą Zarządu z dnia 29 marca 2016 r. powołano Lubuską Radę Konsultacyjną do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Następnie 27 kwietnia 2016 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady. Rady konsultacyjne tworzone są w każdym województwie, ale co ciekawe to w Lubuskiem Rada zaczęła działać jako pierwsza w Polsce. Do zadań nowo powołanej Rady należy m.in.: opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków stron o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, jak również świadczenie pomocy w przygotowaniu wniosków o status, wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne.
 
Ponadto Pan Rutkowski przedstawił ustawowe zapisy w zakresie uzyskania statusu działacza opozycji/osoby represjonowanej oraz pomocy jakiej może udzielić samorząd terytorialny. Aby zostać uznanym za działacza opozycji antykomunistycznej, działalność zagrożoną represjami należało prowadzić w latach 1956 – 1989 i przez co najmniej 12 miesięcy. Karnawał „Solidarności”, czyli okres od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r. – nie jest wliczany do wymaganego 12 miesięcznego okresu działalności. Natomiast samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych. Na koniec Pan Rutkowski serdecznie podziękował za zaproszenie i przypomniał, że wszyscy członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie.
« powrót do poprzedniej strony