ˆ

Informacje Bieżące

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Posiedzenie Plenarne Nr 1/2022 Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim

Informacja ogłoszona dnia 2022-03-01 12:48:06 przez Radosław Pająk

28 lutego br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jednym z głównych tematów była sytuacja demograficzna województwa, jej przyczyny i skutki. Członkowie WRDS wysłuchali stanowiska ekspertów w tej sprawie.

Lubuszanie coraz starsi
Głos zabrali m.in. przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Dyrektor Roman Fedak stwierdził, że w Lubuskiem utrwala się, a nawet pogłębia zapaść demograficzna. Przyrost naturalny jest ujemny od kilku lat. Lubuskie społeczeństwo starzeje się – w 2020 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 67 osób w wieku poprodukcyjnym. Średni wiek mieszkańców to 42 lata.
 
Co wpływa na lubuską demografię?
Zmiany demograficzne są ściśle związane ze zmianami społeczno-kulturowymi – zwróciła uwagę prof. Maria Zielińska, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Młodzi ludzie później kończą edukację, ale jednocześnie szybciej wyprowadzają się z domu. Ponadto później decydują się na małżeństwo i dziecko.
Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, mówił o wzrastającej liczbie związków nieformalnych. Przybywa również osób, które żyją w pojedynkę. Na procesy demograficzne może wpłynąć także pandemia oraz wojna na Ukrainie.
 
Skutki gospodarcze
Zmiany w liczbie i strukturze ludności mają wpływ na gospodarkę. Ubywa pracowników wykwalifikowanych - wspomniał Łukasz Hudziak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Gdy problemy demograficzne pogłębią się, będzie kłopot z zatrudnieniem w ogóle. WUP będzie dążył do wspierania istniejących już miejsc pracy. Propozycją rozwiązania problemów na rynku pracy jest m.in. możliwość zatrudnienia osób z Ukrainy mających status uchodźcy.
Aby ograniczyć depopulację województwa, należy wdrożyć rozwiązania organizacyjne i prawne, również w sferze edukacji. Jak jednak zauważa Bożena Mania z ZNP, zmiana prawa oświatowego (tzw. Lex Czarnek) doprowadzi do odejścia wielu nauczycieli z zawodu.
 
Projekt programu „Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027”
Podczas posiedzenia WRDS poruszono też temat programu „Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027”. Przewidziana w nim alokacja to 861 mln euro. Samorząd województwa oczekuje jej zwiększenia. Środki będą wykorzystane m.in. na odnawialne źródła energii, transport i infrastrukturę społeczną. Projekt programu jest wciąż na etapie konsultacji.
 
Zmiany w WRDS
Od 1 marca zmienia się przewodniczący WRDS. Henryk Maciej Woźniak oddaje przewodnictwo marszałek Elżbiecie Annie Polak, reprezentującej stronę samorządową. Dodatkowo na wniosek Związku Rzemiosła Polskiego do WRDS został powołany Włodzimierz Idzior. Zastąpił Krzysztofa Hnata.
Galeria zdjęć: Posiedzenie plenarne Nr 1/2022 WRDS

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2022-02-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Patrycja Górniak
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2022-03-01 12:36:23
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Radosław Pająk
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2022-03-01 12:48:06
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Radosław Pająk
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-03-01 12:49:01
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
186 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony