ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin nieobjętych własnością górniczą innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. – Prawo geologiczne i górniczeDrukuj informacjęSprawa: Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin nieobjętych własnością górniczą innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. – Prawo geologiczne i górnicze

Szczegóły informacji

Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin nieobjętych własnością górniczą innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. – Prawo geologiczne i górnicze

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi

Ogłoszono dnia: 2017-09-04 09:58:16

Termin załatwienia

Termin załatwienia określony jest przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego. Został on określony jako jeden miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania, tj. złożenia pełnego wniosku koncesyjnego. Do wyżej określonego terminu nie wlicza się czasu przewidzianego w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności (opinia, uzgodnienie) oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Osoba kontaktowa

Eugeniusz Teska –– Geolog Wojewódzki Województwa Lubuskiego –– telefon kontaktowy 68 45 65 249 –– email: e.teska@lubuskie.pl Władysława Bobiowska –– Główny Specjalista w Zielonej Górze –– telefon kontaktowy 68 45 65 261 –– email: w.bobiowska@lubuskie.pl Andrzej Obroślak –– Główny Specjalista w Gorzowie Wlkp. –– telefon kontaktowy 95 73 90 385 –– email: a.obroslak@lubuskie.pl

Miejsce załatwienia

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego:
  • bezpośrednio:
w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego,
ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra
  • za pośrednictwem poczty na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi
Wydział Geologii
ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra
 

Miejsce odbioru

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi
Wydział Geologii
ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra

Wymagane Dokumenty

Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać:
1. Oznaczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o koncesję, jego siedzibę i adres, oraz numer w rejestrze przedsiębiorców
      Opis: podać nazwę przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, numer w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP).
        Załączniki: wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej.
 
2. Stan prawny nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność
        Opis: zestawienie działek i ich właścicieli w obrębie granic projektowanego obszaru górniczego
        Załączniki: wypisy z ewidencji gruntów i budynków.
 
3. Określenie prawa wnioskodawcy do nieruchomości (przestrzeni), w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność, lub prawa, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca
        Opis: podanie prawa wnioskodawcy do działek wskazanych w pkt. 2 wniosku koncesyjnego
        Załączniki dokumentujące prawo do terenu: umowy notarialne, umowy dzierżawy, umowy przyrzeczenia itp., mapa ewidencji gruntów w skali 1:5000  z naniesionymi granicami złoża, granicami obszaru górniczego i granicami własności składającego wniosek.
 
4. Określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia działalności
        Opis: podać czas na jaki ma być wydana koncesja (data lub w latach począwszy od daty wydania decyzji koncesyjnej) oraz termin rozpoczęcia działalności objętej koncesja (data lub kwartał/półrocze danego roku bądź wskazanie w jakim terminie, np. do 30.06.2018r.)
        Załączniki: nie dokumentuje się.
 
5. Określenie środków, jakimi wnioskodawca dysponuje w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem
        Opis: określić środki, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem.
        Załączniki: dane pozwalające na weryfikację wiarygodności finansowej wnioskodawcy (zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z opłatą podatków, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek, wyciągi z rachunków bankowych, umowy kredytowe (ich promesy), umowy poręczenia, bilanse majątkowe, sprawozdania finansowe, PIT, itp.) Kryteria te podlegają różnicowaniu w zależności od rodzaju i rozmiarów zamierzonej działalności, związanych z nią zagrożeń itd.
 
6. Wykaz obszarów objętych formami ochrony przyrody
/nie dotyczy przedsięwzięć dla których jest wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach/
        Opis: podać rodzaje i nazwy obszarów objętych formami ochrony przyrody, które znajdują się na terenie planowanego przedsięwzięcia a w przypadku ich braku - w najbliższym otoczeniu planowanego przedsięwzięcia.
        Załączniki: mapa z zaznaczonymi granicami projektowanego obszaru górniczego oraz naniesionymi obszarami objętymi formami ochrony przyrody (w odpowiedniej skali).
 
7. Sposób przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na środowisko
        Opis: określenie sposobu przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na środowisko wynikającym z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, którą należy uzyskać przed złożeniem wniosku koncesyjnego (decyzję wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, po uprzednim przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko).
        Załączniki: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
 
8. Złoże kopaliny lub jego część, która ma być przedmiotem wydobycia
        Opis: nazwa złoża, położenie administracyjne (miejscowość, gmina, powiat).
        Załączniki: mapa z naniesionymi granicami złoża oraz granicami gmin (w odpowiedniej skali).
 
9. Wielkość i sposób zamierzonego wydobycia kopaliny
        Opis: określenie wielkości i sposobu zamierzonego wydobycia kopaliny.
        Załączniki: projekt zagospodarowania złoża.
 
10. Stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża kopaliny, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu
        Opis: określenie zasobów złoża i zasobów złoża możliwych do wydobycia oraz stopnia wykorzystania zasobów złoża, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących a także środków umożliwiających osiągniecie tego celu  
        Załączniki: projekt zagospodarowania złoża.
 
11. Projektowane położenie obszaru górniczego i terenu górniczego
        Opis: nazwa obszaru i terenu górniczego, powierzchnia obszaru i terenu górniczego oraz zestawienie współrzędnych, położenie obszaru górniczego (miejscowość, gmina, powiat), położenie terenu górniczego (miejscowość, gmina, powiat).
        Załączniki: mapa topograficzna obszaru i terenu górniczego w odpowiedniej skali, wraz z wycinkiem mapy w skali 1:100 000 z lokalizacją obszaru górniczego, sporządzona zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju.
 
12. Geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia
        Opis: podanie geologicznych i hydrogeologicznych warunków wydobycia kopaliny  
        Załączniki: projekt zagospodarowania złoża.
 
13. Prawo do korzystania z informacji geologicznej, jakie w zakresie niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności przysługuje wnioskodawcy
        Opis: nazwa, rok wykonania i wykonawca dokumentacji geologicznej oraz dane dotyczące decyzji zatwierdzającej dokumentację lub pisma o przyjęciu dokumentacji bez zastrzeżeń.
        Załączniki: dowód istnienia prawa przysługującego przedsiębiorcy do wykorzystania dokumentacji geologicznej w celu ubiegania się o koncesję, kopia decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji lub pisma o przyjęciu dokumentacji.

Czas realizacji

Czas realizacji określony jest przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego tj. jeden miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania, tj. złożenia pełnego wniosku koncesyjnego. Do wyżej określonego terminu nie wlicza się czasu przewidzianego w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności (opinia, uzgodnienie) oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Opłaty

Stosownie do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej. Wysokość opłaty skarbowej wynosi 616 zł, zgodnie z częścią III, ust. 44, pkt 1) załącznika do ww. ustawy.
 
Wpłat należy dokonywać:
gotówką  w kasie Urzędu Miasta w Zielonej Górze, ul. Podgórna 22
lub
przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miasta w Zielonej Górze
Nr: 83 1020 5402 0000 0002 0248 5258,
tytułem: opłata za koncesję na wydobywanie, przy czym w tytule opłaty należy dodatkowo wskazać nazwę złoża

Tryb odwoławczy

Stronom przysługuje prawo odwołania od decyzji do Ministra Środowiska, za pośrednictwem Marszałka Województwa Lubuskiego – Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Uwagi

Wymagane załączniki winny być dostarczone w oryginale lub jako kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem.
Dane opisowe i załączniki wymienione w punktach 1 – 3, 5 - 8 i 13 zaleca się zestawić
i obłożyć w jeden tom zwany dalej WNIOSKIEM.
WNIOSEK jako całość składa się z:
  • Wniosku (część opisowa wraz z załącznikami)
  • Projektu zagospodarowania złoża
  • 5 egzemplarzy map OG i TG (pkt. 11)
  • Decyzji ostatecznej o środowiskowych uwarunkowaniach uzyskanej przed złożeniem
     wniosku, ze stosowną adnotacją organu który ją wydał, potwierdzającą ostateczność decyzji
 
Wniosek składa się w 1 egzemplarzu, przy czym organ koncesyjny w uzasadnionych przypadkach może żądać kopii wniosku wraz z załącznikami.
Wskazanym jest dołączenie do wniosku projektu zagospodarowania złoża w 2 egz., z których jeden zostanie zwrócony wnioskodawcy ze stosowną adnotacją wraz z decyzja koncesyjną.
 
Inne informacje
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopalin ze złoża, uiszcza opłatę eksploatacyjną za wydobytą kopalinę (art. 134 ustawy - Prawo geologiczne i górnicze) oraz obowiązany jest utworzyć fundusz likwidacji zakładu górniczego (art. 128 ustawy – Prawo geologiczne i górnicze)
 
 
Decyzja administracyjna (koncesja) zostaje przekazana do:
  • wnioskodawcy i innych stron postępowania
  • właściwej gminy,
  • właściwego starosty,
  • Ministra Środowiska,
  • Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu,
  • Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach,
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
  • Rejestru Obszarów Górniczych w Warszawie

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2016r., poz. 1131 z późn. zm.)
2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016r., poz. 1829 z późn. zm.)
3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego  (Dz. U. z 2017r., poz. 1257 z późn. zm.)
4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016r., poz. 1827 z późn. zm.)
5. Ustawa z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na     środowisko (Dz. U. z 2017r., poz. 1405 z późn. zm.)

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony